duminică, 10 iunie 2012

Gânduri asupra expresiei "avoir l'embarras du choix"

  Azi am votat. Iar. Cu acelaşi sentiment al zădărniciei şi cu gândul că, fir-ar să fie, nu prea contează. Dar, hei, să fim optimişti şi să ne închipuim că a contat. Măcar de data asta. Am ales poza asta cu o balanţă ce are în talere ceea ce eu numesc "animăluţele politice" (traducând aproximativ cunoscutul "zoon politikon"), pentru ca să ilustrez cât de cât momentul. Acum, cu sentimentul că mi-am făcut datoria de cetăţean, aştept să fiu, din nou, dezamăgită. Eh, n-am ce să fac, mă revolt eu, dar trebuie să accept starea asta de lucruri, căci "ăsta-i selaviul vieţii", cum zicea un foarte pitoresc şofer de autobuz.

Un comentariu:

Gânduri despre mimetisme, sclifoseli și snobism

O să încep astăzi prin a-mi reaminti niște glume mai vechi, în speranța (cam deșartă, aș zice în acest moment) că dispoziția mea, care nu-i ...